İklim krizi ile mücadele hayatımızın merkezinde yer alıyor. Yaşama ev sahipliği yapan gezegenimiz artan sıcaklıklar ve aşırı hava olayları tehditleri ile karşı karşıya. 

Küreselleşme sonucunda dönüşen dünyada taşımacılık ve seyahat hayatın önemli bir parçası hâline geldi. En önemli sektörlerden olan havacılık sektörünün de iklim krizinde payı var. Nasıl mı? 

İklim eylemi ve hava yolu seyahatlerinin buluşma noktası: Karbon nötr uçuşlar. 

Havacılık sektörü, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %2,5’inden sorumlu. Yolcu seyahatleri ise bu miktarın %80’inden fazlasını oluşturuyor. Bu durum, bireysel etkinin kümülatif bir fayda veya zarara yol açabileceğinin en önemli göstergesi. 

Uçak yolculuklarının sayısı her geçen gün artıyor ve yolcular çevresel etkilerini dengelemek için bir çözüme ihtiyaç duyuyor. Co2mission tam da bu ihtiyaca yönelik olarak Türk Hava Yolları’nın yolcularına karbon ofset imkânı sunmasını sağlıyor. Titiz hesaplama süreci ve inovasyona olan tutku ile bireylerin iklim etkilerini azaltma fırsatı, yükselişte olan bir riski fırsata dönüştürüyor.  

Planet Port’un vizyonu kapsamında Co2mission yolcuların uçuş kaynaklı emisyonlarını akredite projeler aracılığıyla dengelemesine olanak tanıyor. Karbon ofset projeleri arasında yenilenebilir enerji, ağaçlandırma ve verimli ocak projeleri yer alıyor. Planet Port’un uçuş kaynaklı karbon ayak izini ölçen özelleştirilmiş arayüzü sayesinde Türk Hava Yolları yolcuları dünya genelindeki projelere kolayca katkıda bulunarak doğa dostu uçuşlar gerçekleştiriyor. 

Co2mission, iklim eyleminde kurumsal ve bireysel iş birliğinin önemini kanıtlıyor. Gelecek nesiller için yaşanabilir bir gezegen ancak kolektif çaba ile mümkün. Tam da bu yüzden, şirketlerin iklim krizi ile efektif mücadele yolları sunabilmeleri için son teknoloji çözüm ve ürünler geliştirmeye kendimizi adadık. 

Çevreyi korumak için bireysel iklim eylemi sadece bir başlangıç. Co2mission, efektif hesaplama süreci ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına katkıda bulunan proje portföyü ile kullanıcılara çözümün bir parçası olma imkânı sunuyor. 

İklim değişikliği ile etkili mücadele için geliştirilen girişimlerin herkes tarafından erişilebilir olması şart. Co2mission, çevre dostu yolculuklarla birlikte karbon dengelemenin potansiyelini keşfetmek için eşsiz bir deneyim sunuyor. Daha sürdürülebilir bir gelecek için ortak bir amaca sahip bir topluluk inşa ediyoruz. 

Karbon nötr yolculuklar ile sürdürülebilir bir geleceğe uçuyoruz. 

Yenilenebilir enerjiden yerel topluluk projelerine kadar çeşitlilik gösteren karbon ofset projeleri, uluslararası kuruluşlar Gold Standard (GS) ve Verified Carbon Standard (VCS) tarafından akreditedir.  Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) metodolojisi ile hesaplamalar gerçekleştiren Planet Port arayüzü ile yolcular uçuş kaynaklı emisyonlarını dengelemek için projelere katkıda bulunabiliyor. 

İklim hareketini ileri taşımak için günümüz dünyasının ihtiyaçlarını iyi analiz etmemiz gerekiyor. Karbon ayak izini hesaplamak, çevresel sorumluluk duygusunu yansıtmamızın ilk adımı. Yolculuklar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve çevresel etkilerini değerlendirmek için güvenilir ve etkili metotlar büyük önem taşıyor. 

Co2mission sayesinde uluslararası sertifikasyonlara sahip projeler ile gezegenimizin bozulan dengesini geri kazanabiliriz. Karbon ofset projeleri; Yenilenebilir Enerji, Toplumsal Fayda ve Yeşil Dünya olmak üzere portföy olarak sunulmaktadır. 

Hatırlanmaya değer seyahatleri gerçek etkiye dönüştüren iklim eylemi. 

Climateware’in gelecek için kurduğu hayal Co2mission ile hayata geçiyor. Bu hedef; iklim hareketini odak noktası haline getirmek, şirketlerin daha etkili çözümler sunmasını sağlamak ve sürdürülebilir bir gelecek için inovatif çözümler geliştirmek. 

Planet Port’un ulaşım ve lojistik sektörleri için inovatif ürünler geliştirme vizyonu Co2mission’u destekliyor. Bu sayede, yolcular yeşil dönüşümü ve dekarbonizasyonu desteklerken iklim krizi ile mücadele ediyor.